IgE sensibilizāciju, saistītu ar konkrētu pārtiku produktu var izraisīt saskare ar ādu, kas efektīvi nepilda savu aizsargbarjeras funkciju ādā esošā proteīna ģenētiskās mutācijas dēļ. Aizsargbarjeras defekti ļauj ādā iekļūt dažādiem alergēniem, tai skaitā pārtikas olbaltumvielām, kas veicina jutīguma pieaugumu un IgE sintēzi, kas, savukārt, var izraisīt atopiskajam dermatītam raksturīgo ādas iekaisumu.
Tiek lēsts, ka 40% bērnu ar mēreniem simptomiem un, iespējams, daudz lielākam skaitam bērnu, kuri cieš no smaga atopiskā dermatīta, tas ir saistīts ar pārtikas alerģijām. Vēl lielākam īpatsvaram bērnu, kuriem ir atopiskais dermatīts, ir paaugstināts specifiska IgE līmenis, reizēm arī tad, ja nav īstas alerģijas. Tas izskaidro to, kāpēc norisinās tik asas debates par alerģiju lomu atopiskā dermatīta patoģenēzē un attiecībā uz atopiskā dermatīta smaguma pakāpi.
Pārtikas alerģijas izpausmes ādā (kur kā mediators darbojas IgE) ietver akūtu nātreni, angioedēmu un kontakta reakcijas.. Ja atopisko dermatītu saasina saskare ar pārtikas produktu, šādas reakcijas nav IgE veicinātas hipersensitivitātes reakcijas, bet drīzāk aizkavētas reakcijas, un parasti attīstās 2 līdz 6 stundas pēc saskares.
Piens, olas baltums, kviešu milti, soja, zivis un zemesrieksti ir atopiskā dermatīta simptomu paasinājumā visbiežāk iesaistīto pārtikas produktu vidū.