Damaged skin - Scars

Āda norobežo un aizsargā ķermeni no ārējās vides. Ja āda ir traumēta, ķermenis automātiski aktivizē dabisko bioloģisko fenomenu - dzīšanu.

Tas ir komplekss atjaunojošs process, kura laikā organismam ir jāpārstāj asiņot un jāaizsargā, jāiztīra un jānoslēdz brūce. Savainotie audi ir jāuzbūvē no jauna, lai tie pēc iespējas vairāk līdzinātos sākotnējiem audiem.

Step 1

1. stadija: Sagatavošana (ilgst divas līdz četras dienas)

Vispirms veidojas asins receklis, lai palīdzētu apturēt asiņošanu. Tad ļoti ātri ķermenis sagatavosies, lai cīnītos ar infekciju un aizsargātu sevi no mikrobiem un svešķermeņiem. Bojātie audi tiek iznīcināti, pateicoties īpašām šūnām, kas tos absorbē. Asins kapilāri ir caurlaidīgāki un veicina asins plazmas, imūnšūnu un antivielu pārvietošanos uz traumēto apvidu.

Step 2

2. stadija: Atjaunošana (ilgst 10 līdz 15 dienas)

Ādas traumas rezultātā savainotie sīkie asinsvadi pakāpeniski paši atjaunosies. Ķermenis sāk aizpildīt zaudēto apjomu ar jauniem audiem, ar fibroblastu palīdzību sintezējot kolagēna šķiedras.
Brūce vienlaikus sarausies, ļaujot brūces malām sakļauties, līdz brūce pilnībā aizveras. Tiek aktivētas neskaitāmas molekulas un šūnas. Šī stadija ir būtiska, lai novērstu estētisko bojājumu, paturot prātā, ka mums visiem dzīšanas process nav vienāds. Jo tumšāka ādas krāsa un jo jaunāki esam, jo lielāks risks, ka saglabāsies redzama rēta. Turklāt dzīšana nav tik efektīva arī dažādās ķermeņa daļās, tai skaitā uz krūtīm, krūšu kaula, muguras un locītavās

Step 3

3. stadija: Nobriešana (ilgst divus mēnešus līdz divus gadus)

Šajā stadijā kolagēna un elastīna šķiedras kļūs blīvākas un izveidos ādu. Arī asinsvadu tīkls sagatavosies, lai atgrieztos normālā stāvoklī. Tā rezultātā ādas pretestības spējas palielināsies, un tā kļūs elastīgāka, līdz ar to arī stingrāka. Sadzijušās vietas vēl divus gadus ir trauslas, līdz āda atgūst savu sākotnējo līdzsvaru.

Ādas bojājumus var iedalīt kategorijās, atkarībā no to bioloģiskajām un klīniskajām īpatnībām – cik daudz mitruma/barība vielu tām ir vajadzīgs un cik ļoti nepieciešama noslēgšana (oklūzija).

Kādi ir dažādie ādas bojājumu veidi?

Mitrojoši bojājumi: ādas bojājumi, kuri ilgstoši ir mitri (macerācija) un kuri ir jānožāvē ar neokluzīvu līdzekli, kas ļauj brūcē iekļūt gaisam

  • Autiņbiksīšu radīts iekaisums,
  • Ādas kroku macerācija,
  • Vējbakas ar mitrojošiem bojājumiem un
  • Čūlas

 

Nemitrojoši bojājumi:  virsmas un vidēji bojājumi, kuriem nepieciešama mitrināšana ar daļēji okluzīviem līdzekļiem, kas ļauj ādai elpot

  • Pēc ķirurģiskas procedūras (piemēram, šuves);
  • Iegriezumi, skrāpējumi un citas ikdienišķas traumas pēc tam, kad brūce ir nožuvusi;
  • Vējbakas dzīšanas stadijā;
  • Pēc kosmētiskās procedūras (piemēram, pīlinga, lāzera procedūras, pastāvīgas apmatojuma likvidācijas, tetovēšanas un tetovējumu likvidācijas);
  • Nemitrojošs autiņbiksīšu radīts iekaisums un
  • Staru terapija.

 

Nemitrojoši bojājumi: mēreni līdz smagi ādas bojājumi, kam nepieciešama bagātināšana ar lipīdiem, barības vielām, kas ir noslēdzošu (okluzīvu) līdzekļu sastāvā un kas veido aizsargbarjeru

  • Plaisas, sausi plankumi u.c.;
  • Apdegumi;
  • Nokasījumi un
  • Abrazīvas lāzera procedūras.

Body areas

Vispirms ir būtiski ņemt vērā rētas topogrāfiju. Dažas ķermeņa vietas nedzīst tik labi kā citas.

Piemēram, pastāv risks, ka uz muguras vai krūtīm esošas brūces malas atdalīsies, palielinot hipertrofiskas rētošanās vai keolīdu risku.

Brūcēm uz ceļgaliem vai potītēm vajadzīgs ilgs laiks, lai tās sadzītu. Būtiski ir rūpīgi novērot tās un regulāri rūpēties par tām, lai veicinātu pienācīgu dzīšanu.
Ļoti būtiska loma ir arī ģenētikai. Jums vienmēr vajadzētu atcerēties iepriekšējās rētas, lai novērtētu nepareizas dzīšanas risku. Paturiet prātā, ka dzīšanas process vēl nav beidzies, kad brūce noslēdzas.

Dzīšanai vajadzīgi mēneši, un katram indivīdam šis process ir atšķirīgs.

Hour

Tiklīdz brūce ir noslēgusies, vairākus mēnešus Jums vajadzētu būt piesardzīgiem. Atkarībā no tā, kurā vietā uz ķermeņa ir rēta, Jums vajadzētu uzmanīties, lai izvairītos no slodzes uz to (piemēram, nenesiet smagumus, ja rēta Jums ir uz muguras), jo tādējādi palielinās risks, ka malas atdalīsies, saraujot šuves.

Rētai ir jāattīstās pēc iespējas dabiskāk, taču daži līdzekļi var ierobežot kreveļu veidošanos, niezi un sāpes, kas ietekmē dzīšanas kvalitāti.

Sun

Visbeidzot Jums pavisam noteikti jāizvēlas optimālu līdzekli aizsardzībai pret sauli, kuram ir augsts aizsargfaktors, un tas ir jālieto bieži, lai panāktu noturīgu aizsardzību pret ultravioleto starojumu. Bojātā ādā ultravioletā starojuma iedarbībā ir lielāka varbūtība veidoties hiperpigmentācijai pēc rētošanās procesa. Aizsargāt sevi ir svarīgi ne tikai vasarā – ultravioletais starojums iedarbojas uz Jums visu gadu, arī caur mākoņiem, logu, vējstiklu un citviet. Rētas hiperpigmentācijas risks parasti ilgst sešus mēnešus, taču var saglabāties līdz pat diviem gadiem. Tikai ārsts var novērtēt, vai šis risks ir samazinājies.

Dažiem cilvēkiem piemīt nosliece uz apgrūtinātu dzīšanu.

Hipertrofiska rēta ir aktīva rēta, kas pietūkst sešas nedēļas līdz trīs mēnešus pēc procedūras, un uz tās veidojas apsārtums.  Tā var lēnām pārvērsties par keloīdu .

Ir arī nenormālas dzīšanas gadījumi, kad līdzās receklim turpina veidoties šūnu un asins plūsmas.


Visos gadījumos Jums vajadzētu lūgt pārbaudīt rētu trīs mēnešus pēc procedūras un doties vizītē pie ārstniecības speciālista, ja tā pietūkst vai kļūst sarkana.

Weakened skin

Ko man vajadzētu darīt?

IKDIENA

Aizsargājiet traumēto vietu atbilstoši Jūsu ārsta norādījumiem. Viņš vai viņa var izrakstīt arī pretiekaisuma līdzekļus. Ja Jums neesat bijuši pie ārsta, Jūs vienmēr varat uzlikt  ledu, lai samazinātu tūsku. Tomēr nekad nelieciet ledu tieši uz ādas.

Profilaktiski pirms kosmētiskām procedūrām var lietot arī īpašus pret zilumiem, sasitumiem un pietūkumu domātus produktus.

ATTĪRĪŠANA

Bojāto vietu vajadzētu maigi nomazgāt un tad nepieciešamības gadījumā dezinficēt.

ĀDAS KOPŠANA

Dzīšanu paātrinoši un tūsku mazinoši krēmi, kas domāti īpaši zilumu, sasitumu un pietūkuma novēršanai. Tie satur iedarbīgas aktīvās vielas, piemēram, arniku, kurai piemīt īpašības, kas novērš iekaisumu un tūsku, kā arī satur nomierinošas un sāpes remdējošas vielas.

Jūs šos krēmus varat sākt lietot uzreiz un turpināt lietot, līdz bojājumi izzūd.